Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Från anställning till att satsa på AB, hur?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-12-22, 10:17 #6
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Undvik lånade pengar
Jag skulle avråda dig från att ta lån över huvud taget för att finansiera verksamheten, ALMI ställer inte upp pengar för nystartade företag eller "såddkapital", du måste ha befintlig verksamhet och "riktiga" kunder innan de går in i företag med lånekapital (Jag har förhandlat med dem så jag har egna erfarenheter av det). Så räkna inte med hjälp av ALMI, de är ingen öppen kassakista att hämta pengar från.

Skriv ned din affärsplan
En riktigt viktig aspekt är att du ska skriva en ordentlig affärsplan innan du involverar vare sig ALMI eller andra externa parter, det är viktigt att du dels kan visa upp att du tänkt igenom din affärsidé ordentligt och att du har dokumenterat den.

Tänk på att det inte finns någon annan som har just din idé och vet hur den ska genomföras bättrre än du själv, därför är det viktigt att du styr och leder utvecklingen av bolaget så det blir som du tänkt. Affärsplanen är ett viktigt instrument för att kommunicera dina tankar med andra personer, men den kan aldrig bli helt fullständig. Styr genom målsättningar inte genom detaljbeslut.

Styr och belöna utifrån måluppfyllelse, alla medarbetare har olika sätt att lösa enskilda detaljer, gå inte in och peta i detaljerna utan behåll överblicken/helikopterperspektivet.

NDA (Non Disclosure Agreement)
Du bör ha ett s.k. NDA (Non Disclosure Agreement) som alla får skriva på INNAN de får se din affärsplan (ALMI-personal behövs inte detta för då de har sekretess ändå).

Smyg igång i stället för att slå på stort
Min bestämda uppfattning är att det är bätre att du har kvar din anställning och "smyger igång" verksamheten, dvs att du har en fast inkomst så du kan bygga upp verksamhetenutan att behöva hamna på gatan om det skiter sig. När du ser att verksamheten "lyfter" (dvs du har tillräckligt med intäkter för att kunna ta ut en vettig lön som kan överleva på med lite marginal) då kan du sluta ditt nuvarande jobb och göra dig helt beroende av din egen verksamhet.

Gör en deal med din arbetsgivare
Ett alternativ som förslogs av din rådgivare var att involvera din arbetsgvare, och det tycker jag är en bra idé om du har bra kontakt med denne. Då har du möjligheten att kanske få ägna endera 50% eller kanske 100% av din tid till din idé men ändå ha kvar möjligheten att gå tillbaks till ditt gamla jobb om det skulle gå åt fanders med projektet. Se dock till att ha skriftligt avtal med din arbetsgivare om villkoren.

Tappa inte kontrollen över bolaget
Om du kör med din arbetsgivare som huvudfinansiär så kanske du får vara nöjd med 50% av bolaget. Enligt principen från Draknästet så vill seriösa riskkapitalister att idéskaparen/entreprenören har 50% av bolaget så denne har ett incitament att det ska gå bra för företaget. Om du bara har en anan delägare så bör du inte gå med på sämre villkor för då är risken att du helt förlorar kontrollen över bolaget och då tappar du samtidigt intresset.

Seriösa rikkapitalister är medvetna om att ditt eget intresse är proportionelrligt med din ägarandel så de vill att du ska utveckla bolaget.

Fler delägare ger mindre egen andel av bolaget
Är det fler delägare så får man kanske acceptera mindre andel.

Resultatvillkor försäljare
Om du anlitar säljare så kan ska man absolut ha resultatvillkor för delägarskap om de inte går in med eget riskkapital.

Du bör då behålla hela bolaget och ge dem en option på att köpa in sig i bolaget för en låg penning (docjk inte lägre än pari-värdet, gamla nominella värdet) i en framtida nyemission, man anger då ett fast antal aktier de får köpa för ett fixed belopp om ett visst resultat är uppfyllt.

Ge inte bort bolaget
Tänk på att du kanske måste involvera flera personer för att få din verksamhet att gå bra, så planera detta noggrannt, för när du väl släppt ut andelar av bolaget så an du inet hantera det som "ditt eget" bolag längre utan du måste förankra beslut hos övriga delägare och det kan allvarligt hindra utvecklandet av bolaget om du inte har en tydlig affärsplan som alla är överens om.

Var engagerad i bolaget annars lyfter det inte
Ju mindre arbete du lägger ned på verksamheten desto svårare är det att få verksamheten att "lyfta", var beredd att satsa ordentligt med arbete(tid) och pengar för att det ska lyckas, annars är det bättre att släppa det och göra något annat.

Idéer har inget värde, strukturkapital är värdet
Det är inte stor chans att du kan få något vettigt värde bara för en idé utan idén måste omvandlas till strukturkapital innan den får ett värde.

Alltid skriftliga avtal med alla
Oavsett hur du går vidare så se till att ha skriftliga avtal med alla parter du gör affärer med, muntliga avtal är inte värda pappret de är skrivna på.

Senast redigerad av Conny Westh den 2010-12-22 klockan 10:36
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:21.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017