Tänk på att ett avtal är ingenting om du inte är beredd att ta din strid i rätten. Om det tar slut med tjejen vill du väl ändå inte vara kvar i samma bostad som hon? Då vill man ju vara så långt borta det går
Är det en hyresrätt ni ska flytta till så kan ni skriva bägge i kontraktet. Har du en massa anmärkningar så kan det bli ett problem, men det går att resonera med hyresvärden.
Är det en bostadsrätt kan banken hjälpa er att skriva rätt papper på ägande delen så att ni bägge äger den tillsamman.
Man behöver inte skriva ett samboavtal om man vill dela lika på allt. Det är ju det som står i sambolagen. Skaffar ni en lägenhet i syfte att bo där tillsammans så är ni båda skyddade av lagen och har lika rätt att bo där. Ett samboavtal frånskriver er från den lagen om ena parten äger mer innan ni träffas. Lite som äktenskapsförord för gifta.