Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


CleanMyCar - Tips

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-10-18, 15:23 #10
blixtsystems blixtsystems är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 442
blixtsystems blixtsystems är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 442
Citat:
Ursprungligen postat av Amstaff Visa inlägg
Håller med ang. mobilbesökare, är väl lite därför det kanske är likabra att överge flash?
Det rör sig för tillfället om ca 2% av internetanvändning som sker på mobila enheter, och nu har ju många mobiler börjat få stöd för Flash 10.1.
Generellt så är det göra det lite enkelt för sig att säga att min inte skall använda Flash för att det inte är tillgängligt för alla. Om det gör att det gör sidan några procent effektivare på vad du vill åstadkomma med den så kan resultatet bli bättre än om du fokuserar på 100% tillgänglighet. Men det är främst då det gäller exempelvis ren branding och komplexa applikationer som Flash kan vara till hjälp, och i ditt fall tror jag att en HTML-sida skulle vara det enklaste sättet att få ett bra resultat med minimal ansträngning.

Men som sagt behöver man inte välja. Du kan exempelvis spara all information som XML och ladda in den i Flash. Sedan kan du med XSLT enkelt presentera en HTML-sida med samma innehåll om det är så att användaren inte har stöd för Flash.
blixtsystems är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:50.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017