Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


FS-Data är nere igen

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-03-29, 19:35 #11
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Mitt tips är att flytta. Jag flyttade själv från FS-data för fyra år, eftersom det var problem då också. Har det inte blivit bättre på fyra år så kommer det inte att bli det i framtiden heller.

När jag flyttade så var det pga upprepade strömavbrott. På pappret hade de full redundans för elförsörjningen. Jag hörde rykten om att de hade glömt att tanka dieselaggregaten, men jag vet inte om det stämmer. Downtime i massor blev det i alla fall. Redan på den tiden hade de bra supporttider, men problemet var bara att det aldrig fanns någon på plats som kunde göra annat än att svara i telefon. En receptionist är inte till stor hjälp när tekniken krånglar.

Jag skulle gissa på att de har redundans, men att de inte testkör systemen. Så om det fungerar eller inte vet man först när det är försent. Bara en gissning dock.

Hoppas att de kommer online snart. Jag lider med er stackare som drabbats.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:10.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017