Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Vinn din chans att svara på en ATF

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-03-08, 23:24 #12
jonny jonny är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 6 941
jonny jonny är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 6 941
Citat:
Ursprungligen postat av Fredrik-s Visa inlägg
JLE > Tycker precis som du att det är en okej summa för båda parter.

Holger > Tänkte också på det Men som jonny skriver är det lite sent nu, troligtvis. Däremot danneskjold säger kan ligga något i, dvs att ordet är så vedertaget att ett varumärke inte borde kunna skydda det. Det är ju som sagt en bedömningsfråga och jag tror inte mitt ord står tyngre än BRIO's. Hade det rört sig om t ex Topz eller Oboy så kanske det hade fungerat.

Det enda jag stör mig lite på är att dem kör hårda linjen direkt, dvs hotar med rättsliga åtgärder. Hade dem kört en mjukare linje hade mitt svar kanske blivit något annat.

När diskussionen ändå är igång, var går gränsen i att skriva om ett varumärkesskyddat ord som i detta fall a lf* a "pet"? Är det fall jag har ett kommersiellt syfte att tjäna pengar som jag inte får skriva om ett varumärkesskyddat ord?
Jag förmodar att den väg du kan gå är att vända dig till patentbesvärsrätten för att få varumärket avregistrerat om det nu har degenerats varpå en ATF borde falla platt.
jonny är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:21.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017