Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Betala och bokföra moms för inkomstår 2008

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-03-06, 10:02 #5
BjörnJ BjörnJ är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2009
Inlägg: 971
BjörnJ BjörnJ är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2009
Inlägg: 971
Citat:
Ursprungligen postat av xsajt Visa inlägg
Om jag gör som du säger Björn, då måste jag ju betala egenavgifter och skatt på momsen. Det ska jag väl inte behöva om jag har förstått det rätt.
Nu har det inte framgått vilken företagsform det gäller, så jag har utgått från att det gäller enskild firma.

Egenavgifter/skatt baseras på resultatet och påverkas inte av egna uttag. Momsen kan väl heller aldrig påverka resultatet.

Jag är ganska säker på att jag har läst någonstans hos Skatteverket att inbetalning till skattekontot ska bokföras som eget uttag. När det gäller enskild firma är ju skattekontot privat. Den preliminärskatt som dras från skattekontot är skatt man betalar privat.

När det gäller moms så beror det väl kanske på hur momsen redovisas. Om man redovisar moms årsvis är momsen en del av den preliminära skatten man betalar varje månad (det enda jag har erfarenhet av).

Det bästa är väl egentligen att ringa till Skatteverket och fråga (och skriv i tråden vad de svarar).
BjörnJ är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:40.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017