Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Ang. ompekning

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2007-11-30, 10:47 #1
etanders etanders är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 160
etanders etanders är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 160
Håller på att flytta en sida från ett webbhotell till ett annat. Har redan flyttat filer och databasinnehåll, men skulle igår kväll flytta över även innehållet på ett par mailkonton.

På webbhotellet jag flyttar från står att kontot utlöper 2007-11-30. När jag igår kväll (29/11) skulle flytta mailen, upptäckte jag att kontot låstes kl 23. Det gick inte att ansluta till mailservern (IMAP) och det gick inte heller att nå kontots kontrollpanel eller själva webbsidan. Min gissning är att det har med tidszoner att göra, så att det som här är kl 23.00 den 29/11 var kl 00.00 den 30/11 någonannanstans och att kontot låstes därför automatiskt.

Jag inser förstås att jag borde tagit det säkra före det osäkra och gjort denna flytt tidigare (lätt att vara efterklok...), men jag räknade egentligen med att kunna disponera kontot även idag. Hur som helst mailade jag supporten direkt, och hoppas att det går att lösa. Väntar ännu på svar.

Nu till min fråga till er på wn som kan mer om ompekning m.m. än jag:

Sidan är uppe på det "nya" webbhotellet, men jag har inte pekat om domännamnet från den gamla servern till den nya ännu. Helst vill jag förstås göra ompekningen direkt för att slippa att folk som går till sidan bara får ett "hosted by..."-meddelande och för att inte förlora inkommande mail. Men, skulle det på något sätt påverka möjligheten att få ut innehållet på de "gamla" mailservrarna att peka om nu, innan jag fått svar från supporten?
etanders är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:08.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017