Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


DirectAccess - erfarenheter och synpunkter

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-12-12, 23:02 #2
BarateaUs avatar
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
BarateaUs avatar
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
Vad jag tolkat så behövs inte IPv6 utan de är massa sim salabim som sker när man kommer till gateway'n, när jag var på dragningen och fick se de fina bilderna och hur de snackade fram och tillbaka så ser det ut som att den gör jobbet och "taggar" ipv4 som ipv6 osv.
Och denna gateway, t.ex. isa eller som de tydligen heter nu "Forefront Threat Management Gateway 2010" skall göra jobbet, det skulle kunna ske på andra produkter också om de hade stöd för de, t.ex. router eller så.

Miss massh, ser fram imot de också då de lösen en del huvudvärk som jobbiga vpn klienter och terminal sessioner osv.
Dock ligger vi inte i tiden riktigt för de så vi måste höja domämen/ad't till 2008 vilket vi inte har gjort en, men de skall till sinom tid, måste reda ut lite andra komplikationer med tredje part snurror osv.
BarateaU är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:01.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017