Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb
Finns flera olika sätt, men beror vad för typ av DDoS.
Men i regel kan man alltid hitta ett mönster och blockera på det, blockera antal anslutningar hjälper inte så mycket om man får antal tusen anslutningar från spoofade ip.
|
Skumt, mina brandväggar klarar iaf av det. Innan hade jag typ 15-20 000 IP som anslöt när det var som värst juli 2008, och den brandvägg jag har nu klarar det galant utan problem. Under 2008 har jag runt 10 st ddos attacker och sedan oktober 2008 när jag skaffade nya brandväggar, noll komma noll problem.
Det må hända att de ddos attacker jag har haft var milda, men med en Ingate som var innan gick hela härligheten ner helt vid mer än 10 tillfällen.
Folk som har infekterade datorer med maskar, klagar dock ofta att dom inte når tjänsterna, då dom har runt 30-50 accesser / sekund, så det fungerar uppenbarligen.