Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Öresavrundning

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2004-02-27, 08:12 #1
PKazes avatar
PKaze PKaze är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 287
PKaze PKaze är inte uppkopplad
Medlem
PKazes avatar
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 287
Var och handlade på Lidl för första gången i går.
När jag skulle betala blev det 219:00 kr (enligt kassadisplay och kassören). Jag drog kortet i kortläsaren och slog pin-koden. Men beloppet jag fick godkänna blev då 219:19 kr, dvs 19 öre mer än vad kassören sa till mig.

Nu är ju det här småpotatis, men jag bara tänkte på principen. Jag vet att Coop Konsum gör på samma sätt när man handlar med kort. Det kommer fram en slutsumma som är öresavrundad, men väljer du att betala med kort försvinner öresavrundningen och du får betala det exakta beloppet (som ju kan vara några öre mer eller mindre än det ursprungliga).

Är det egentligen rätt att ändra beloppet beroende på betalningssätt, utan att meddela kunden? Jag tycker att det vore helt ok om det rätta beloppet (dvs ej öresavrundat) var det som stod på kassadisplayen samt det som kassören säger att han vill ha. Betalar man med kontanter betalar man en öresavrundad summa eftersom det inte går att göra på något annat sätt, betalar man med kort betalar man det exakta beloppet.
Alternativt ska man alltid betala det öresavrundade beloppet, även när man betalar med kort (den här lösningen tycker nog jag är bäst).


/Peter
PKaze är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:30.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017