Citat:
Ursprungligen postat av Thomas
När jag körde tv.nu köpte vi ganska omfattande undersökningar. Det handlade mest om vilket brand svenskafolket förknippade med tvtablå och internet. tv.nu var alltid överlägset störst, tv.se var tvåa och svt.se var trea. 2007 skrev vi en skrivelse till Nic.se och frågade om tv.se. Att tv.se skulle släppas var inget dom kunde se skulle hända.
I mitten på 2000-talet hade Internet Explorer en dns-errorsida default som föreslog en site när den inte hittade domänen.
Adressen: www.tv.se hittades inte.
Menade du: www.tv.nu.
Då var det runt 100 om dagen som kom till tv.nu den vägen. Det såg man via HTTP referer. Och det var då! Google har iofs förbättar med förslag på sökningar när man börjar skriva. Hur mångan "vanliga" typeins utöver det tidigare kommer bara gänget på tv.nu får reda på.
Oavsett är det mycket trafik det handlar om. Jag hade köpte den själv och kört en "prisjakt" bara för tvapparater och tv abonnemang om jag inte känt att jag gjort mitt där. Det vore lite taskigt också. 2 000k hade varit hemma direkt 
|
Måhända "taskigt", men lite skoj också