Kom ihåg mig?

Kan jag dra av för vinterjackor?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-10-01, 20:19 #13
spexer spexer är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 337
spexer spexer är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 337
Standard Crying out loud :)

Tack för svaret och tipset Westman.

Sen är är jag väl medveten om att det köps allt möjligt på företag och att så länge man inte snackar om det så är de lugna puckar, nu är jag tyvärr en sådan jobbig typ som inte gillar att "fuskandet premieras", inte för att jag tycker fuskandet i sig är speciellt allvarligt egentligen utan för att de är så tråkigt att samhällets institutioner är uppbyggda på så vis att ärlighet sällan lönar sig (åtminstone i de snäva perspektivet).

Om man istället såg till att belöna och underlätta för den företagsamhet som strävar efter att rätta sig efter alla regler genom att inte alltid utgå från värsta scenariot. Så kanske fler inte övervägde kryphål eller likande.

Som i mitt fall, jag vill köpa in vinterjackor för att prova dem och recensera dem i syfte att gör min sida bättre och förhoppningsvis göra den mer lukrativ. Kanske kan jag till och med dra in några extra skattekronor till staten.

Men nej då självfallet är min huvudtank att kunna köpa jackor billigt. Ja visst, självfallet har jag tänkt tanken att dessa jackor även kan komma mig personligen tillgodo, men vad är det som är så farligt med de? Bättre att de ligger staplade och samlar damm i ett hörn?

Samtidigt är det väl lite så vår tidsanda är, det gäller att ta för sig och tar man bara för sig så på rätt vis så finns det (sällan) något som kan stoppa en.

Så, nu har ni, ofrivilligt fått del av min nutidsanalys
spexer är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:28.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017