Kom ihåg mig?

Konkurrenten bryter mot lagen - vad göra?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-09-16, 15:08 #1
Dakotas avatar
Dakota Dakota är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 1 298
Dakota Dakota är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
Dakotas avatar
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 1 298
Standard Konkurrenten bryter mot lagen - vad göra?

Hej! Okej, det här är ganska simpelt. Jag har en klockren idé och jag har även fixat en programmerare som kan fixa detta åt mig, men det finns ett problem - den enda konkurrenten som i princip finns använder en olaglig kopia/emulator utav en känd hemsidas system. Det rör sig om ett känt företag men det är inte ursprungligen från Sverige så jag vet inte riktigt vad jag ska göra.

Det känns hemskt att känna så här, men har ni något förslag på hur man kan få sidan nedstängd? Företaget har själv skrivit att de ser mycket allvarligt på olagliga versioner utav deras system men vad jag vet så har ingen åkt fast i Sverige. Har ringt deras svenska kundtjänst men dom ringde aldrig tillbaka, som deras telefonsvarare sa.

Nu rör det sig inte om att jag vill sätta dit han på något sätt alls mer än att han får stänga ner sidan ELLER givetvis fixa en laglig version.
Dakota är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:31.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017