Kom ihåg mig?

Auktioner hos Snapback och maxbud?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-07-12, 21:44 #1
Helix Helix är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 2 829
Helix Helix är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 2 829
Standard Auktioner hos Snapback och maxbud?

Länge har jag varit tveksam till hur auktionerna går till på Snapback och ville fråga er hur ni uppfattar begreppet maxbud, dvs. "proxybud".

Anledningen till varför jag ställer mig tveksam till dessa är att om

- person A sätter ett maxbud på €400 och
- person B bjuder efteråt €400

så vinner person B auktionen på Snapback. D.v.s. person B behöver inte bjuda över maxbudet, utan lägga ett bud lika med maxbudet från person A. Borde inte person B lägga ett bud över €400, dvs. €401, eller €450, dvs. närmaste budet efter maxbudet av person A på €400?

Speciellt när det sedan står på Snapback i kontrollpanelen "Ditt bud var överbjudet av ett bud på 400 €" - det var ju inte överbjudet utan det var ju ett maxbud som var lagt på denna summa. När man läser detta sedan så blir man bara förbannad.

Om person B bjuder €400 i detta fallet, borde budet €400 gå till person A och person B uppmanas att bjuda vidare om de vill vinna auktionen. Så går ju alla auktionerna till eller? Tycker att jag har spenderat tillräckligt med tid på olika auktionshus i mitt liv.

I det fallet anser jag att person A har vunnit auktionen och inte person B.

Detta anser jag vara helt fel enligt vanliga förfarandet på auktionerna, eller har jag fel? Har jag fel, så får ni gärna förklara varför?

Senast redigerad av Helix den 2010-07-12 klockan 21:50
Helix är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:23.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017