Kom ihåg mig?

Fast pris för hemsida, hur mycket?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-09-24, 21:00 #4
forngrens avatar
forngren forngren är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 382
forngren forngren är inte uppkopplad
Flitig postare
forngrens avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 382
Citat:
Ursprungligen postat av marcuslind Visa inlägg
Vad kör du i timlön? Vad menar du med strulfaktor? Menar du att om du var i mina skor så skulle du ta 12'000 * 1,5 = 18'000? Känns väl lite väl kraftigt?
När jag räknar tidsåtgång så räknar jag på hur lång tid jag tror att det skulle ta om det mesta går som det ska. Det gör det aldrig. Extra småfixar som tillkommer, kunder som skickar filer i konstiga format, diverse möten osv. Så efter att jag har gjort en tidsestimering uppskattar jag hur mycket strul det blir med det aktuella projektet/kunden. Dvs om det tillkommer 5h extra arbete på ett projekt som jag räknar med ska ta 10h så är strulfaktorn 1,5.

Det är egentligen samma sak som att tänka att projektet kommer att 10-15h, och fakturera för 15h, men jag tycker att det är lättare att räkna med strulfaktor. Fastpris ska alltid lämnas med en marginal med fördel till dig. Hur stor marginalen ska vara låter jag vara osagt.

Oftast lämnar jag en offert för både fastpris och en tidsestimering ihop med timpris så får kunden välja.
forngren är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 

Taggar
frilansa, lön, pris


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:09.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017