Kom ihåg mig?

Binero nere?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-09-16, 19:51 #21
elitassons avatar
elitasson elitasson är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 812
elitasson elitasson är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
elitassons avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 812
En av min sida (SIDA 1) fick plötsligt galet mycket trafik och det innebar att resurserna slog i taket och hela servern sänktes i stort sett. Jag tog kontakt med en Binero:are på IRC och han hjälpte mig att lägga in en .htaccess fil med "deny from all" på SIDA 1. SIDA 1 var därmed avstängd fick jag förklarat för mig i ett mail som de skickade till mig.

Absolut prio var att få servern stabil då jag precis hade skickat ut ett nyhetsberv för SIDA 2 (på samma konto) så att stänga ner SIDA 1 var inga problem.

Dock verkade inte denna .htaccess-filen hjälpa då servern fortfarande var seg och det var då samtliga mina sidor på samma konto som SIDA 1 & 2 gick ner (Avstängt konto). Jag fick då som svar att de hade på börjat en flytt (~23:00) av mitt konto till en annan servern som där de "kunde kontrollera processerna/resurserna bättre". Detta skulle vara klart 07:00 nästkommande dag.

Dock sattes SIDA 2 igång efter några minuter senare efter ett par timmars downtime.
elitasson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:06.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017