Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Kolla mailen på mobilen

Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2005-04-05, 18:36 #1
WizKid WizKid är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 618
WizKid WizKid är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 618
Funderar på att fixa så jag kan kolla mailen via mobilen och när jag kollade runt så ser man hela tiden kostaden per MB och med tanke på att jag har noll koll på ungefär hur mycket trafik det skulle dra att kolla mailen säg varje halvtimme så säger mig de priser jag hittar inte speciellt mycket. Så om någon har koll på ungefär hur mycket data det kan dra att kolla mailen och jag tar gärna emot förslag på vilka operatörer som är billiga. Ringer i princip ingenting utan jag skickar enbart några SMS i månaden och skulle jag istället kunna maila så skulle det antagligen bli ännu färre SMS.
WizKid är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2005-04-05, 19:21 #2
andhols avatar
andhol andhol är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2004
Inlägg: 141
andhol andhol är inte uppkopplad
Medlem
andhols avatar
 
Reg.datum: Sep 2004
Inlägg: 141
Jag kollar mailen via mobilen ungefär var 20 minut under dagtid på vardagar och tar kanske emot ett femtontal mail (ren text) varje dag. Det tar väl ungerfär 3-4 MB per månad ungefär (plus minus någon MB beroende på storlek på mailen) Alltså försummbart.

Däremot drar det snabbt iväg när man kopplar ihop laptopen med mobilen och surfar via GPRS. Går ju att optimera genom att ställa in burken smart gällande visning av grafik.

Jag använder Comviq/Tele2 och betalar väl 12 kronor per MB vill jag minnas. Tycker det är helt ok i alla fall.

/Anders Holgersson
andhol är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2005-04-05, 22:00 #3
Rasmus Rasmus är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2004
Inlägg: 538
Rasmus Rasmus är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2004
Inlägg: 538
Det finns lite tjänster för 3G mobiler, har för mig att operatören Tre har en tjänst som heter Tre Fri Trafik, typ som bredband för telefonen, men surfan man mycket på laptopen via mobilen och det helt klart löna sig.
Rasmus är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:39.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017