FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Hej!
Finns det något i avtalet för nyregistreringar av .se-domäner som säger att man inte för registrera det på någon annan? Tänkte köpa ett domännamn åt en annan person som en present, därav frågan. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Det borde inte gå att registera domänen i någon annans namn, utan dess vetskap. Eftersom innehavaren ingår ett juridiskt avtal, blir det mer eller mindre någon form av urkundsförfalskning eller bedrägeri.
Gör det som ett presentkort istället, eller registrera den helt enkelt efter det att ni diskuterat det. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Annars kan du registrera den på dig själv om du är rädd för att den ska bli upptagen. När du sedan ger bort den gör du en överlåtelse till den personen. Då tillkommer ju iofs en överlåtelseavgift på ca: 150 kr om det är en .se-domän. Passa dig för detta alternativ om det gäller en .nu-domän, de kostar över tusenlappen att överlåta.
|
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|