FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Read Only
|
Allt fler företag etablerar sig i Kosova/Kosovo.
Efterfrågan på IT är väldigt stor men utbudet inte så enormt. Rekommenderar denna länk: http://www.eciks.org/english/invest.php för information om investeringar i landet (engelska). Citerar: - Personal Income Tax 0-20 % - VAT 15 % - Corporate income tax 20% - Mandatory contributions for employees only 5% of gross salaries Vad tycker ni? Skulle ni kunna tänka er investera i ett sådant land? Ett företag alla förmodligen känner till, dock inte IT men Jysk finns iallafall i landet: http://www.prishtina.se/bilder/pristina_jysk.jpg |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Read Only
|
Ingen som tyckte tråden var intressant? =/
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Kanske är lite fel forum?
Ta fram något konkret och pitcha för en riktigt investerare. =) Christer Gardell gillar ju kontinenten. ![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Citat:
2. Nej inte just nu. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Read Only
|
Hur kommer man i kontakt med möjliga svenska investerare?
Tex Christer Gardell. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Man investerar (nästan) aldrig i ett land, utan i ett projekt eller företag. Landets skattesatser är bara en av många faktorer som måste tas med i beräkningen av projektets risk och lönsamhet. Visst ger siffrorna som du presenterar bästa tänkbara förutsättningar för att få en affärsverksamhet att växa, men i slutändan så står och faller det på själva affärsidén.
Först måste du alltså utarbeta en detaljerad affärsplan med budget, sedan kan du börja ragga riskkapitalister. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Read Only
|
Efterfrågan på IT är väldigt stor men utbudet inte så enormt.
Skrev jag ovanför, dvs. har du en affärsidée som kanske redan finns här i Sverige, så finns den inte i Kosovo iallafall.. De jag vill är att svenskar ska våga investera där. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Behövs lite ordning och reda först. Sen blir det nog läge. Kosova/o ska väl utropa sig som egen stat snart, var blir det för toppdomän då?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Read Only
|
De stämmer, toppdomänen blir väl com.ks, eller bara .ks då
![]() Dom utropar sig senast april skulle jag tro. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Medlem
|
Förstår inte. Menar du investera i landet Kosovo eller är du ute efter att själv starta ett IT-företag som verka i Kosovo?
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|