| FAQ |
| Kalender |
|
|
#1 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Hej, Vi kör mycket med video på vår sajt. Men eftersom vi inte har kapacitet att hosta själv lägger vi upp på Youtube, google och på senare tid Veoh.com.
Nu letar vi efter bättre alternativ och hoppas på era tips. Vi har gjort en undersökning bland besökarna och de är inte nöjda med den tekniska kvaliteten och den största boven är hostingsajtens flashkomprimering. Kolla gärna skillnaden mellan Youtube och Veoh (samma film): http://www.youtube.com/watch?v=gKt62szsrn0 http://www.veoh.com/videos/v7024177fWkHejQS Tycker inte ens att Veoh håller måttet. Vad har ni för förslag? |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | |||
|
||||
|
Har WN som tidsfördriv
|
Byt leverantör till någon som har kapacitet, då styr ni vilken kvalite ni vill ha.
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#3 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Citat:
Har även kört med jaycut men de verkar inte ha löst sitt synkproblem. Vill även höra åsikter om flash kontra divx. |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#4 | ||
|
|||
|
Bara ett inlägg till!
|
Samtliga leverantörer som erbjuder co-location eller dedikerade burkar har oftast bra kapacitet, till rätt pris.
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#5 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Beror ju på vad du är ute efter.
Pokertube står ju hos Admax exempelvis; men de har väl nån flash-server som kostar en hel del.
__________________
Jonny Zetterström se.linkedin.com/in/jonnyz | bjz.se | sajthotellet.com | kalsongkungen.se | zretail.se | zetterstromnetworks.se | webbhotellsguide.se | ekonominyheter24.se | nyamobiltelefoner.se | gapskratt.se | antivirusguiden.se | jonny.nu |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#6 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Känner bara till Qbrick
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#7 | |||
|
||||
|
Mycket flitig postare
|
Kollar knappt på någon filmklipps sida, då det alltid är manga eller tråkiga polititiska klipp bland top rated osv.. man kan lixom inte hitta nya roliga klipp knappt, om man tex väljer comedy och då kommer man till grymt tråkiga grejjer bara.
om man nu inte söker efter något då, då blir det youtube. |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#8 | |||
|
||||
|
Har WN som tidsfördriv
|
Citat:
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#9 | |||
|
||||
|
Mycket flitig postare
|
Citat:
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#10 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Citat:
Just Gamolo har valt att inte visa filmerna i så hög kvalité med hänsyn till bandbreddskostnad, men vi kan visa filmklipp i vilken kvalité som helst som kunden efterfrågar. Man kan även baka in reklamfilmer osv i spelaren. Skicka ett PM till mig här på forumet så berättar jag gärna mer.
|
||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|