| FAQ |
| Kalender |
|
|
#1 | |||
|
||||
|
Flitig postare
|
ATF-beslutet för Sverigedemokrater.se är nu klart och PRQ som står som ägare får ha kvar domänen:
http://www.iis.se/docs/beslut_sverigedemokrater.se_.pdf Även så har DN skrivit om detta: http://www.dn.se/nyheter/sverige/sd-...erse-1.1220314 |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | ||
|
|||
|
Klarade millennium-buggen
|
"Vidare kan en ideell förening som bedriver näringsverksamhet vinna skydd för sin firma som näringskännetecken genom inarbetning." - Betyder det att Sverigedemokraternas namn inte är inarbetat tillräckligt för detta, eller tolkar jag det fel?
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#3 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
Sverigedemokraterna är nog skyddat genom inarbetning, men nu gällde det sverigedemokrater.se, som inte är samma namn.
Men visst är det lite märkligt, var i beslutet finns PRQ:s svar? |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#4 | ||
|
|||
|
Klarade millennium-buggen
|
Man måste bevisa inarbetning, fast det borde tillhöra allmänbildning även bland jurister att känna till namnet på Sveriges riksdagspartier.
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#5 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Citat:
Jag tycker nog faktiskt inte att de har någon rätt till sverigedemokrater.se lika lite som jag tycker sossarna har rätt till socialdemokrater.se. Det är för allmänna begrepp för att det ska kunna ge skydd.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2010-12-02 klockan 19:17 |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#6 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
||||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|