Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Longhorn

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2005-02-17, 12:01 #1
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
Kommer Microsofts nya operativ Longhorn att ta död på Microsofts dominans i privata PC?

Micrsoft vill ju skapa ett operativ och en processor som kontrollerar att allt på datorn är tillåtet. Ska ett program startas så kontrolleras att licens finns för det. Finns det ej så kan programmet inte startas. Vill du spela upp en musikfil, så kontrolleras att filen har kommit in i datorn på ett legalt sätt, annars går den inte att spelas upp.

Det kan inte stickas under stolen med att privatpersoner lånar program av varandra. Jag kan tänka mig att MS Office är ett program som är flitigt lånat på grund av dess höga pris. Men med Longhorn skulle lånandet ta slut.

Av alla de pesoner jag känner som lånar program av varandra kan jag inte tro att de skulle köpa MS Office. De kommer i stället att ringa till mig och fråga hur de ska göra i stället. Jag kommer hänvisa dem till OpenOffice, rekommendera dem att inte uppgradera till Longhorn (gäller inte för de som tyvärr måste köpa en ny dator).

Detta kan bana väg för att folk börjar upptäcka att det finns helt andra saker att stoppa in i sina burkar än Microsoft. Speciellt företag som har byggt lösningar på Microsoft mot konsumenter borde ta sig en allvarlig funderare.

Låt säga på spekulation att Microsoft tappar 25 % på operativet hos konsument på 2 år. Vad ska då en bank som Handelsbanken göra när 25 % av deras kunder inte kan använda deras Internetbank? Vad gör de konsumenter som inte kan använda deras Internetbank? Byter de bank då, till en som inte kräver Microsofts produkter?

Ja, vad tror ni andra här på WN om detta, hur folket kommer att reagera på Longhorns låsning av program?
guran är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:55.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017