Hej!
Jag har länge funderat på hur man kan skapa länkar till specifika produkter via tradedoubler, som det är nu när man bara tar en färdig länk så kommer man till företagets förbestämda plats. Låt oss säga att jag har ginza.se som program och vill göra en egen länk till t.ex. melodifestivalens nya cd eftersom att det är ett "hett" ämne just nu.
Alltså vill jag att min länk ska gå till
http://www.ginza.se/index.aspx?dp=1&artnr=12201
Väljer man då att skapa en egen länk på tradedoublers sida så ser det ut såhär:
Kod:
<a href="http://clk.tradedoubler.com/click?p=XXXXX&a=XXXXXX&g=XXXXXX" target="_blank">Type your text here</a>
<script type="text/javascript">
var uri = 'http://impse.tradedoubler.com/imp?type(inv)g(XXXXXX)a(XXXXX)' + new String (Math.random()).substring (2, 11);
document.write('<img src="'+uri +'">');
</script>
Här hittar jag bara att man kan bestämma vad som ska stå på länken men alltså inte vart man ska hamna på ginza.se hemsida, hur bestämmer jag det?