 |
Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
|
Är väl lite grön vad gäller SEO men har pluggat på ordentligt den senaste månaden, men det är några saker som jag skulle vilja ha svar på (och eventuellt fråga om jag bara har drömt detta?)
1) Vissta fanns det förut så att man kunde se PR i vänstermarginalen för sökresultaten i google? Eller har jag drömt detta??? <_<
2) Då google är så snäll och inte visar "sökträffsnummret" framför sökträffen.....hur vet man vart i reultatet man själv har hamnat? Om man antar att man har en skrämmande dålig position för exempelvis 2 keywords och antalet sökträffar är tusentals....måste man manuellt leta sig fram till den önskade siten och räkna ut själv vilken position man hamnade på? (vill ju jämföra positioner för före/efter SEO)
|