FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Hej,
Jag söker en javascript eller dylikt som fungerar så som när man klickar på knappen/länken så ska det komma upp en popup ruta med alla bilder man har under mappen "images". När man sedan väljer en bild så ska sökvägen till den bilden placeras på en textruta. Tack i förhand. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
Blir nog svårt att hitta ett så specifikt script, och jag tror att det är lättare om du anlitar någon för att skriva scriptet - eller att du själv lär dig grunderna.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Medlem
|
Citat:
http://www.google.se/search?q=show+images+...v&start=10&sa=N Och sedan ta ett av resultaten http://www.dynamicdrive.com/forums/showthr...ead.php?t=24304 |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Ett nytt fönster öppnar du med "window.open" (googla för att se dess properties)
Att lista alla bilder i specifik mapp använder du Scripting.FileSystemObject (FSO) Lägg till ett click-event på bilderna Kod:
var a=document.getElementsByTagName(‘img’); for(var i=0;i<a.length;i++){ if(a[i].addEventListener) a[i].addEventListener("click",function(){ document.getElementById("textbox").value = this.src; },false); else a[i].attachEvent('onclick',function(){ document.getElementById("textbox").value = this.src; }); // IE specific code } |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Medlem
|
Här har du ett fungerande exempel. Ta det för vad det är har inte lagt många sekunder på det så kodning och lösningen kunde givetvis varit betydligt bättre men bör vara enkel att följa för en som inte är direkt insatt.
Screenshot och kod exempel i bifogad fil. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Tack för hjälpen grabbar
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Medlem
|
Inte specifikt för din fråga Milad, men kika på Jquery om du behöver JS-funktioner. Det finns massvis med "godis" där i.
http://jquery.com/ |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|