Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Hur få företagen att nappa?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-05-09, 15:09 #1
Simonees avatar
Simonee Simonee är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2006
Inlägg: 347
Simonee Simonee är inte uppkopplad
Flitig postare
Simonees avatar
 
Reg.datum: Oct 2006
Inlägg: 347
Jag startar just nu en jobbportal och det känns nästan omöjligt att få företag att platsannonsera hos mig, jag har ju inga arbetsökanden eller arbetsgivare. Jag har skickat ca 100 riktade e-post och erbjudit den person som är ansvarig för rekryteringen på företaget att platsannonsera gratis i 2 månader, men inget napp än. <_<

Jag har tyvärr inga kontakter som kan tänka sig att annonsera hos mig, så det ser mörkt ut just nu. Men jag kommer så klart inte ge upp, men vill gärna höra hur ni skulle ha gjort!

Ska jag skippa de "superpersonliga" e-posten dvs "Hej Jonas, jag skulle vilja inleda ett samarbete med dig eftersom Nordea...osv) och börja skicka ut större volymer e-post utan t.ex namn på personer/företag? Eller är e-post dumt i början dvs måste jag ringa till företagen istället?



Tack på förhand!
Simonee är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:47.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017