FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Har såndär hemma-router här på kontoret, WGT624+
Men den är fullkomligt galen, ssh-kopplingar t.ex. blir disconnectade efter typ 30min, likaså andra kopplingar som VPN m.m. Nån som har en liknande router och har, eller inte har liknande problems? Har uppdaterat, nerdaterat o mixtrat som fasiken med mjukvaror utan någon hjälp. Tar en sista chans till tips här innan jag spränger skiten och köper en ny, så vi passar väl på att fråga om tips på bra "kontorsroutrar" med w-lan, bra wlan är ett krav då vi springer med laptoparna runtom här ganska mycket. Vi tankar aldrig något här, så hastighetsprestanda är inget vi bryr oss i, hellre stabilare. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
releasetiden?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Ska kontrollera det. Ska väl tilläggas att problemet inte finns när det körs rakt på modemet. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Banned
|
Sonicwall TZ170 Wireless är ett bra tips. 10 VPN anslutningar in, 25 ut och annat massa godis.
6000 + moms. går den på. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Jag har övergivit Netgear sedan min WPN824 blockerade vissa siter att fungera trots att jag inte lagt till några sådana i filtren.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Linksys/3COM routers är fina.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Nykomling
|
Hade en sån förut, den betedde sig jäkligt konstigt så länge jag hade SPI påslaget, uppkopplingar som dog till höger och vänster.
Provat att stänga av SPI? |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Provat köra utan SPI några dagar nu, ingen skillnad.
Får åka till nån lokal butik o försöka se om dom har nåt vettigt, blir ju galen av detta ![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Medlem
|
Jag hade tidigare en Netgear WGT624IS som strulade ganska mycket, den tappade nätet ofta. Vilket t ex gjorde det svårt att ladda ned stora filer och torrent var helt hopplöst. De gånger jag körde med sladd märkte jag inte alls samma problem så det verkade hänga på den trådlösa överföringen?
Nu har jag någon standard-router som föjde med mitt abonnemnag hos TDC. Den fungerar mycket bättre, men jag vet inte om det är något att rekommendera, ville mest bekräfta dina misstankar om att Netgear WGT624 knappast är världens bästa router. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|