Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Länka till evenemang på ticnet

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2007-01-10, 17:42 #1
dotvoid dotvoid är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 199
dotvoid dotvoid är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 199
På mina 50 stadsportaler har jag en evenemangskalender. T ex http://www.mittmalmo.se/evenemang/. I dagsläget är det endast evenemang på Ticnet som visas där. Det kommer dock ändras inom kort.

Jag har tagit upp frågan med Ticnet för att kunna få en bättre kvalitet med mer information än detta. Nu var det tyvärr så att Ticnet visade sig väldigt negativa till att jag listar deras evenemang över huvud taget.

Naturligtvis vill jag komma överens med dem för att bättre kunna utveckla tjänsten framöver med de ideer jag har kring detta. Men vad gäller egentligen i såna här fall. Det första jag kom att tänka på var Blocket vs Alla Annonser. Kan de med hänvisning till copyright tvinga mig att stänga evenemangskalender (åtminstone ta bort deras evenemang)?

Jag har svårt att se att de kan förlora något på att jag länkar till dem. Det verkar dock än så länge vara deras inställning.
dotvoid är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:37.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017