Registrera nytt företag hos Skatteverket den 14 mars kl.13:15-16:00Arrangör:
Skatteverket www.skatteverket.se
Seminariet är Steg 1 av 2 från Skatteverket. Som företagare ställs Du inför många – och ibland nya - utmaningar. En del av utmaningarna handlar om skatter, bokföring och mycket annat som måste skötas i ett företag. För att betraktas som företag av omgivningen, kunder och leverantörer behöver Du en F eller FA-skattsedel. På detta seminarium får Du möjlighet att ställa alla Dina frågor om hur man fyller i blanketten. Läs därför gärna broschyren Så fyller Du i "Företagsregistrering" före seminariet och ta med Dina frågor.
Broschyren hittar Du på
www.skatteverket.se, välj Broschyrer till vänster och bokstaven ”F” i sakregistret eller SKV-numret 418. Direktlänk
www.skatteverket.se/foretagorganisationer/broschyrer.106.233f91f71260075abe880009639.html
Citat:
Kostnadsfria seminarier
Ett bra sätt att förbereda sig är att besöka våra seminarier. Där får Du en introduktion till olika ämnesområden och möjlighet att få de första svaren på Dina frågor. Seminarierna är 2,5 timmar långa, kostnadsfria och ska bokas via vår hemsida.
Alla seminarier sker hos Stockholms NyföretagarCentrum, Drottninggatan 97, i Stockholm. Åk gärna T-banans Gröna Linje till Rådmansgatan (uppgång Handelshögskolan) eller till Odenplan. (Svårt att gå i trappor? Välj Odenplan)
|