Kom ihåg mig?

301a eller vad göra? Tips tack!

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-09-11, 21:47 #1
Altos avatar
Alto Alto är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 821
Alto Alto är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
Altos avatar
 
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 821
Standard 301a eller vad göra? Tips tack!

Hej,

Har ett litet dilemma som jag skulle behöva lite åsikter på.

Det är så här att det gäller en kund som har två domäner.

Första domänen var alltså den gamla sidan och är från 2007

Andra domänen är den nya namnet som reggades förra året.

Det som har gjorts är att de gjort ngn form av vidarebefodring av den gamla till den nya. Vilket skapar en "spegelbild" av den nya webbplatsen. Så den gamla domänen är en exakt kopia (duplicate content!) av den nya.

Den gamla domänen från 2007 rankar på ett väldigt bra sökfras "ord1 och ord2" på förstasidan men den andra domänen rankar jättedåligt (antagligen pga av duplicate content och nyare domän).

Det låter kanske självklart att göra en 301:a och skicka all länkkraft osv till den nya domänen. Problemet är jo att den gamla domänen kommer droppa sin ranking och det garanterar jo inte att den nya domänen kommer upp på första sidan för "ord1 och ord2"-

Jag förklarar för kund att jag inte kan GARANTERA att den kommer upp på förstasidan som den iof borde göra. Detta innebär att kunden kan tappa värdefull trafik under perioden tills det nya kickar in, och till och med inte inträffar. Men långsiktigt är det förstås 301a som gäller.

Men hur hade ni gjort? Tacksam för alla info. Den gamla domänen rankar trots allt med det nya innehållet jäkligt bra med det är inte det företags namnet som används längre utan det är den nya domänen som gäller.

Tack på förhand!
Alto är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:59.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017