FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Säga vad man vill om saker som yttrandefrihet och demokrati. Jag tycker att det är helt sjukt att sådant här tillåts:
http://www.expressen.se/index.jsp?a=637564 Citat:
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Varför är det sjukt att det tillåts ett sådant parti? Demokratiska rättigheter gäller ju alla oavsett vad man själv tycker precis som domstolen kommit fram till.
Sen missar du den absolut största fördelen med ett sånt parti: du vet vilka de är. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Det är lätt att oja om det, men låt oss inte glömma att barnporr var fullständigt legalt för tjugo år sedan och blev fullt straffbart först för drygt sex år sedan.
Den 1 januari 1999 fick Sverige en heltäckande lagstiftning gällande barnpornografiskt material. Innan dess var det visserligen förbjudet att producera och massdistribuera barnpornografiskt material, men det var tillåtet att inneha barnpornografi. Rädda barnen drev under flera år en kampanj, Stoppa barnpornografin, som till slut ledde till att lagen ändrades. Att lagändringen tog så lång tid berodde på att innehav av barnpornografi var skyddat i yttrande- och tryckfrihetsgrundlagarna. I dag är barnpornografisk produktion, distribution och innehav förbjudet enligt Brottsbalken, 16:e kapitlet, 10 §. I många länder är barnpornografi tiillåtet. I många länder är åldern vid vilken man får ha sex lägre än i Sverige, i vissa är den just 12 som nämns i artikeln, så länge som den andra motparten inte är väsentligt äldre. Jag fördömer barnpornografi, men situation i Sverige har blivit sådan att man knappt vågar låta barnen bada nakna eller ens lättklädda och fota dem, vilket är absurt. Sverige har en av världens hårdaste lagstiftningar mot sexrelaterade brott, men det går utmärkt att slå ner någon på gatan så att vederbörande får men för livet utan att det ger mer än böter eller ytterst lindrig annan påföljd. I Sverige utreds knappt inbrott, framför allt icke i storstäderna. I Holland tar man däremot allvarligt på misshandel och inbrott... Pendeln svänger och det som förr föreföll orimligt blir rimligt och tvärtom. För övrigt hade Westman en mycket klok tanke - nu vet man vilka man skall hålla ett öga på... I alla fall i Holland.
__________________
Bara döda fiskar flyter med strömmen. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Medlem
|
Citat:
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Nej jag är inte allvarlig... |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|