FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
Jag har suttit ett tag nu och stört mig lite på att jag inte fixar få till margin-top: i Opera 8:an. Bygger en liten webbshop och vill att DIVen med loggan ska ha margin-top: 0px; men det funkar inte, har även testat att lägga in en tabell. Hur än jag gör så visar Opera 4px.
Surfade runt lite med den och upptäckte att det verkar vara på många sidor som det är likadant. Är det någon annan som märkt samma sak? Och finns det en enkel lösning på detta? Tror nu att det är väldigt få av besökarna som har Opera, men det ska ju se likadant ut för alla. // Robert |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Det är inte så att bodyn har en margin på 4px? Testa att sätta den till 0.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Om det funkar i 7.52 men inte i 8 så är det nog tyvärr inget att göra åt saken.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Opera är ingen av mina favoriter. Den saboterar så många av mina sidor. :D Har ungefär samma problem med just marginalen men ingen annan lösning än att strunta i Opera.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Medlem
|
Jag har hört att man ska sätta Padding också för Opera, men det kanske bara funkar på vissa objekt (som H1 exempelvis), du kan ju alltid prova!
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Nykomling
|
du tvärr ta bort wsc3 första raden och lägga html koden
Kod:
<body topmargin="0" leftmargin="0"> |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Sätt padding till 0 på body, så ska det funka.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Är doctype satt till korrekt type för sidan? Om denna är felaktigt angiven eller utelämnad kan spökerier som detta uppstå.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
Jadå doc type och allt är som det ska, som jag skrev tidigare fungerar det i 7.52 och det verkar även funka i en registrerad Opera 8 d.v.s en utan reklam. Varför jag laddade hem 8:an var för att se om det blivit "bättre" trots att Opera ska följa standarden tycker jag att den har haft en hel del underligheter för sig. (kan även nämna att av ren nyfikenhet installerade jag 8:an i min Linux klient, och där visade den top-margin som den skulle.) |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|