FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Lotteriinspektionen planerar att polisanmäla pokerspel på nätet. Man tänker även polisanmäla några av pokerskolorna i Sverige – samt en misstänkt svartklubb i Stockholm.
– Vi kan vara klara om ett par tre veckor, säger lotteri-inspektionens juridiska expert Jessica Jeppsson till Svenska Dagbladet. Redan i dag sitter över 50 000 svenskar vid datorn hemma och försöker vinna över sina motståndare världen över. Enligt branschens egna uppskattningar kommer antalet svenska spelare under året att tredubblas. Bolagen räknar med 14 miljarder i intäkter på de hundratals spelsidor som finns. Även statliga Svenska Spel vill vara med och få sin bit av kakan. I fredags skickades deras ansökan om att få ordna pokerspel för pengar på Internet till regeringen. I dag har staten monopol på att ordna pokerspel om pengar vid sina fyra kasinon. Det är också förbjudet att ”främja” utländska spelbolag. Men gränserna för detta testas ständigt. Misstänkt bas i Sverige – Vi överväger nu att skicka en polisanmälan som gäller flera av de småtips och egna upptäckter om eventuella brott mot lotterilagen som vi nu granskar. Vi kan vara klara om ett par tre veckor, säger Jessica Jeppsson, juridisk expert vid lotteriinspektionens tillståndsenhet, till Svenska Dagbladet. Bland annat gäller det en namngiven svartklubb i Stockholm. Vidare Internetpokerföretag som uppges vara utlandsregistrerade men misstänks vara Sverigebaserade. Samt de så kallade pokerskolorna som avslutas med turneringar med priser som till exempel en resa till Las Vegas. – Enligt lagen är det lotteri om någon kan vinna något till ett högre värde än vad någon annan kan. En Las Vegas-resa har ju ett ganska högt värde, säger Jessica Jeppsson. www.expressen.se/index.jsp?a=248429 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Hmm rubriken är ju helt fel
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Guest
|
Finns det någon som helst tillsyn när det gäller pokerspel på nätet? Så man vet att det går rätt till.
|
||
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Medlem
|
Nu vill svenskaspel starta ett eget pokerrum finns ju så mycket pengar där säger VDn. Så du gör dom så att de slår hårt mot sina konkurrenter. EUs regler skall vi följa så längre dom passar staten. Kommunist ja visst.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Ungefär lika logiskt som:
Systembolagets syfte är inte att sälja sprit. Det är att sälja så lite sprit som möjligt för att värna folkhälsan. Samtidigt som det är ett vinstdrivande företag. När försäljningen minskar på grund av att det är billigare utomlands, vill de sänka skatten för att öka upp försäljningen. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Allt som heter MONOPOL bör skrotas och ordet suddas ut från alla världens ordböcker.. Varför ska staten ha ensamrätt på något, bara för att de har den makten? Räcker inte det att vi betalar så fruktansvärt mycket skatt jämfört med andra länder? Ska de sätta sina tassar på allt? Fortsätter det så så kommer folk sluta acceptera det till slut.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Även om jag själv börjar bli pokerspelare större delen av dygnet så ser jag fortfarande en fördel med detta monopol, det drar in enorma pengar till staten. Jag vet inte vilka belopp det handlar om men jag vet att svenska spel gör enorma vinster och utan dessa hade pengarna tagits någon annanstanns, kanske en höjd skatt med 0.5% eller något annat otrevligt.
Jag är inte på något sätt för monopolet men det känns som att det har sina fördelar och jag personligen skulle inte tjäna på att ladbrokes spelkuponger kom ut i alla kiosker med bättre odds då jag ändå kan oddsa till deras odds på nätet om jag skulle vilja det. Tror bara att det skulle kunna få rätt tunga konsekvenser om det togs bort och tillät vilka aktörer som helst hur som helst.. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Om folk tycker det är ekonomiskt att gå till systemet en gång i veckan istället för att ta folkabussen till danmark en gång i månaden så dricker folk mindre. Det är statistiskt visast att gemene man inte klarar av att ha sprit hemma :-). |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Medlem
|
På en avreglerad marknad får väl Svenska Spel börja ta fram vettiga produkter som gör att spelarna väljer att satsa sina pengar hos dom. Om de konkurrerar på den europeiska marknaden Eu) hade statens intäkter blivit än större. Ta exempelvis Vattenfall, Telia är företag som fungerar på detta sätt, eller du kanske fortfarande vill ha kvar televerket och deras fina "orange" bilar.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Guest
|
Citat:
|
||
![]() |
Svara |
|
|