FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Jag ska sätta upp lite RSS-feeder på diverse saker på vår sajt. Feeden kommer i första hand att innehålla hela artiklar, och min fundering är hur man gör när en artikel uppdateras.
Man vill ju givetvis pusha ut den uppdaterade artikeln, i vårt fall är det ofta kompletteringar av tex länkar eller ytterligare information. Men man vill ju inte "spamma" feeden med samma artikel flera gånger. Hur löser man det bäst? |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Jag skulle föreslå att rubriken inleds med info om att artikeln är uppdaterad och att du justerar till mer aktuellt datum. Det känns inte som spam.
Eventuellt om man kan skriva enligt följande syntax utan att det blir för långt: (Uppdaterade länkar) Artikelns rubrik Det skulle åtminstone jag tycka var en bra service från ett RSS-fed jag verkligen gillar. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Ja, det kanske är en idé.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Mitt förslag är att inte uppdatera feeden alls för små-uppdateringar. Tycker du att uppdateringen är "stor" så publicera då som en ny artikel, både på webbsida och i feed. Då bör du också välja en "ny" rubrik på artikeln.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Det är nog inte så aktuellt att inte uppdatera, vi släpper ofta en artikel och fyller i efterhand på med mer material.
Jag använder Google Reader för att följa mina privata feeds, och det händer ganska ofta man ser inlägg som är uppdaterade. Hur fungerar det, jag får ju inte upp inläggen flera gånger i Greader. |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|