FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Medlem
|
Är det någon som vet vart man vänder sig och vad man har för rättigheter om man registrerat och betalat för en domän men sedan upptäcker att den faktiskt inte blivit registrerad?
Vid tillfället fick jag bekräftelse på att registreringen var gjord. Jag har betalat för den och den står som registrerad i registrarens system men jag har nu upptäckt att någon annan registrerat denna domän långt efter att jag gjort det. Ägaren enligt iis.se är inte jag trots att jag "var först" och har betalat för den. Jag är framförallt mycket irriterad på den registrar jag använt. Speciellt efter att detta hänt mer än en gång och de dessutom nu inte längre svarar på supportmejl. Jag föredrar email framför telefon eftersom man då har mer på benen och kan gå tillbaks och kika på vad som sagts. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Det där har hänt åtskilliga gånger och du har generellt sett inga rättigheter alls. Misstag och fel uppstår hos alla någon gång. Det du alltid bör göra är att kontrollera att domänen verkligen registrerats. Har så inte skett så gå till en annan registrar om det är bråttom.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2011-02-03 klockan 14:41 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Mja, om det gäller en .SE domän och korrekt beställning är lagd och betalning är gjord så har registraren 5 dagar på sig att utföra registreringsbegäran. Det är vad IIS registraravtal säger. Däremot kan ju fallet vara så att de har saknat information från dig eller liknande, då är det värre. Känns som lite av ett "case-to-case" scenario.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Citat:
Ja det är ju en sida av det, men den andra sidan är ju också vad man lovar kunden i form av reklam och text runt registreringen, står det direktregistrering så är det ju knappast försvarbart med 5 dagar även om registraren har det avtalet mot registry. Nu vet jag inte vad det är för registrar utan snackar mest generellt |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Jo, men vad har han för nytta av dessa? Han lär få tillbaka sina pengar oavsett men domänen kommer han aldrig se skymten av.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Citat:
Har man beställt en domän och betalat för den så är det väl självfallet att han ska ha den, nu så är det ju inte så lätt om någon annan har fått den såklart! Tar man detta vidare så finns det säkert möjlighet för den första köparen ts då att få ut en eventuell inkomstförlust-ersättning, för det domännamnet kanske var avgörande för hans affärside eller dylikt. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | |||
|
||||
Medlem
|
Jag har vid flera tillfällen registrerat att stort antal domäner. De har haft alla uppgifter, de har fått betalt och domänerna har visats som registrerade i deras system. Jag har litat på att registrering skett och tycker att man måste kunna lita på att en registrar sköter detta korrekt. Tekniska problem kan naturligtvis inträffa men man tycker att en registrar borde ha någon typ av kontrollfunktion på att de verkligen registrerat domänen innan de meddelar att så skett. Exempelvis genom en koll gentemot iis.se databas.
Vid de första 2 tillfällena har de agerat direkt och försökt åtgärda eller kompensera genom att jag fått registrera att nytt namn istället. Inte helt bra men för mig var det OK då de namnen inte var livsviktiga. Det som skrämmer mig är snarare mängden fel som verkar finnas i så viktiga system som detta är. Det som gör mig mest less nu är att de inte ens bryr sig om att besvara mina frågor och jag funderar därför på vad det kan finnas för andra vägar. Citat:
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Varför byter du inte registrar om det skett så pass många gånger?
![]() Ring och ligg på så får du säkerligen tillbaka dina pengar.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | |||
|
||||
Medlem
|
Det handlar egentligen inte om pengarna. Det handlar om att det här måste fungera.
Jag skulle visserligen kunna börja flytta allt till en annan registrar...men nu verkar det kunna strula en del med det också och man måste ha järnkoll på att allt sker så som det skall. Det är ett stort antal domäner och jag planerar att sälja rubbet inom en snar framtid för att minska min tid framför datorn. Inte lockande att påbörja en flytt under de omständigheterna. Dessutom har jag upptäckt detta under de senaste veckorna när jag gått igenom samtliga domäner manuellt. Jag har tidigare litat på det som systemet sagt. Så problemet är relativt nytt för mig men det har kokat över denna vecka då jag inte fått några svar. |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|