FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
Hej, jag är ny här på wn, har spionerat länge men har äntligen en hemsida som gav medlemskap.
Jag är intresserad av en .se domän. När jag kollar upp den hos loopia står det registrar: Groth & Co, expires 2010-04-24 och när jag besöker den så är den inte i användning och ligger på användarutrymme hos telia. Titlen är det enda som finns kvar och det står 2003-2004 i den så uppenbarligen är ägaren inte speciellt intresserad. Men den måste ju vara betald efter det ändå. Nu är frågan, ska jag försöka kontakta ägaren och se om jag kan få köpa den eller tror ni den kommer bli ledig i april? Om jag får tag på ägaren, vad brukar en privatperson vilja ha betalt? Jag har inte så mycket att erbjuda och är rädd att personen kommer förnya domänen i april bara för att jag är intresserad och inte bjuder nog mycket. Tänkte att ni skulle ha erfarenhet i sådana här frågor. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Jag skulle ta kontakt med ägaren. Är det ett bra namn så kan det ju hända att någon annan snapar det när det går ut.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Ledigt länge kommer det inte vara i alla fall. Har du någon gissning på vad jag skulle få betala för det?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Jag gissar 500, 5000 eller 150000.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Medlem
|
Förstod att det var så ja...
Jag skulle kunna betala max 1000, just därför jag är tveksam, dom kanske vill ha mer och bjuder ut det till andra eller liknande, och om jag inte sagt nått hade det kanske bara blivit ledigt i april.. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Groth & Co är en advokatfirma, som bland annat säljer lagerbolag (färdiga AB bolag) och håller även koll på varumärkesintrång osv.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Medlem
|
Jag kollade just på deras hemsida ja, vad kan det innebära? Ägaren sen tror jag är en privatperson i en förort till malmö.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Heh... De har kanske fått den genom en ATF?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Med tanke på att de haft domänen så pass länge så är det nog inte särskilt troligt att de släpper den. Är det en attraktiv domän får du vara beredd att betala betydligt mer än 1000 kr men det är ju omöjligt för oss att gissa rakt ut i tomma luften.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|