FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Tänkte bara säga att nästan 20 tusen .SE-domäner deaktiverades denna veckan!
Det är mig veterligen ovanligt mycket. Så det finns nog ett och annant guldkorn på snapback just nu .. ![]() Senast redigerad av MRDJ den 2010-12-15 klockan 08:43 |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Medlem
|
IIS kampanjer börja ge resultat, folk tröttnar på att förnya värdelösa domäner som de köpt för knappt inga pengar alls. Är ju gamla kampanj-tider nu, lär ju även bli så nästa år sep-okt.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Bra att folk inte förnyar domäner som inte har något värde för dem och att de kommer upp på "listan" så att andra kan ta och göra något av dem.
Värdet på flertalet domän handlar väl mindre om namnet som sådant utan mer om vad man kan göra av det. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Det är heller inget ovanligt och det har varit betydligt högre nivåer tidigare i år, även om det är högsta antalet det senaste 90 dagarna.. 10 okt 6 567 10 nov 7 358 10 dec: 12 340 Källa: http://www.iis.se/domaner/statistik/tillvaxt Det finns heller ingen relevans i Sludents antagande, eftersom .SE´s registrarer inte genomförde någon "kampanj" i någon större omfattning i nov -09, som åsyftas för att ha bärighet på denna månads deaktiveringar (domänregistreringar som isf skulle ha genomförts ca 13 månader innan). |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Citat:
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Medlem
|
Nej, jag vet att det inte var någon kampanj no-dec 2009. tänkte mer på åren tidigare, en del bör ju förlängt något år innan de tappar intresse, därav mitt antagande.
Men eftersom det inte var 20K utan närmare 10K så är det lite skillnad. Men visst måste effekten ses av årets kampanj nästkommande år? |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
@MRDJ - Ja, vanligtvis (annars närliggande).
@Sludent - Visst är det så att det finns en lägre förnyelsevilja för en del av "bulkköpta domäner", däremot så ökar denna vilja för domäner som redan förnyats. Det går därför inte att urskilja "kampanjdomäner" från andra domäner, när det är dags för den 2:a förnyelsen och framåt. Vet inte om jag är tydlig, men om du förnyat en domän du registrerat under ett kampanjerbjudande, så är förnyelsegraden lika stor för dessa domäner år 3 och framåt, som för andra "icke-kampanjade" domäner.. Så det är vid första förnyelsen som vi ser skillnad.. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Medlem
|
Antar att när man väl har förnyat den en gång så har den samma "värde" som för övriga domäner. Det är nog som du säger bara första gången domännamnet skall förnyas som man gör ett övervägande om den är värd att ha kvar.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
||||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Medlem
|
Så det blev en flopp med postnummers domänerna trots allt? wiiiee
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|