Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Att skicka nyhetsbrev via e-post

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-05-06, 19:42 #1
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Jag ska skicka ut nyhetsbrev till kunder som aktivt har efterfrågat utskicket. Nyhetsbrevet kommer att vara i html och innehålla bilder, text, en personlig rabattkod och länkar till produkter i butiken. För att göra nyhetsbrevet mer personligt så kommer jag att tilltala mottagaren med dennes namn. Namnet hämtas ur vårt kundregister. Utöver det så kommer det finnas en länk för att avregistrera sig från utskicket.

Jag har kommit fram till att jag trots detta inte vill göra utskicket från samma server som skickar ut orderbekräftelser. Jag vill helt enkelt inte riskera att min server blir svartlistad hos tex Hotmail pga massutskick av nyhetsbrev. Jag har aldrig tidigare skickat ut nyhetsbrev i större skala och oroar mig därför över hur Hotmail mfl kommer att reagera.

Så vad bör jag tänka på om jag vill undvika att mitt nyhetsbrev fastnar i skräppostfilter? Om jag skickar nyhetsbrev från tex nyhetsbrev@domännamn.tld, finns det då någon risk att jag kan få samtliga e-postadresser som ligger under samma domän svartlistade? Skräcken vore om tex orderbekräftelser från order@domännamn.tld slutade kommer fram, eller ännu värre mail från kundtjanst@domännamn.tld.

Finns det någon bra manual för hur hotmails och gmails spamfilter fungerar? Finns det några fällor? Finns det någonting som jag absolut borde göra, eller någonting som jag absolut inte får göra?

Avslutningsvis så kan jag tillägga att det rör sig om ca 18000 mottagare och att utskicket kommer att ske en till fyra gånger i månaden.

Jag skulle föredra att sköta hela utskicket internet inom företaget. Men finns det sakliga skäl att välja en extern tjänst så är jag öppen för förslag.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:41.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017