Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Subdomän vs. underkatalog

Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2008-10-18, 22:44 #1
al'Thor al'Thor är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 116
al'Thor al'Thor är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 116
Jag har fn. en sida där vi har ett diskussionsforum. Detta forum länkas till från menyn. Forumet ligger nu på en underdomän som http://forum.domän.se, från forumet finns en länk tillbaka till http://www.domän.se, min fråga är om detta är bra, eller om det är bättre ut sökmotorhänseende att lägga forumet i en underkatalog som http://www.domän.se/forum istället...?
al'Thor är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-10-18, 23:05 #2
Ara Ara är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 1 956
Ara Ara är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 1 956
Det beror ju på hur du vill ha det.

Vill du ha EN stark sida ska du ha underkatalog och vill du ha det som två separata sidor, kör på Subdomän

Subdomän tolkas ju som en egen sida.

Och vad jag tycker med se i serpen är ökande mängd underkatalog och minskande mängd Subdomäner.
Ara är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-10-21, 01:16 #3
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Som Ara skriver så räknas en subdomän som en helt egen domän. Din fråga kan alltså omformuleras till om du bör lägga forumet på en egen domän eller om du bör lägga den som en underkatalog till din nuvarande domän. Lägger du forumet som en subdomän så kan du se det som att du har köpt en ny domän ur seo-synpunkt.

Vad som är bäst är olika från fall till fall. Generellt så hade jag valt att lägga ett forum som en subdomän. Orsaken är att du inte till 100 % har kontroll över det som skrivs och länkas till på ett forum. Om du däremot modererar forumet noga och tar bort inlägg som skulle kunna skada dig ur seo-synpunkt så kan forumet bli en tillgång för din huvudomän om du lägger det som en underkatalog. Det finnas alltså inget rätt och fel här - även om Google kommer att hantera ditt forum mycket olika beroende på om det är en subdomän eller en underkatalog.

Oavsett vad du väljer så bör du se till så att alla utlänkar som du själv inte har kontroll över får nofollow.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-10-21, 15:31 #4
al'Thor al'Thor är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 116
al'Thor al'Thor är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 116
Tack för era svar...

Antar att man skulle kunna använda forumet bland annat till att länka lämpliga djuplänkar in på den vanliga sidan utan nofollow?
Som jag har förstått det är det bra med djuplänkar direkt till faktaartiklarna inom området som finns på huvudsidan?

Forumet är inte hejdlöst aktivt, utan det skrivs lite då och då i det... långt ifrån varje dag som det postas något.
al'Thor är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:01.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017