FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
När man skapar en helt ny affärsidé så tror ju jag att man måste utgå från verkligheten och ta ett problem som besvärar många potentiella användare och skapa en lösning på detta problem. Till detta hör att användarna måste ippleva detta som ett problem och att de är beredda att betala för att slippa drabbas av problemet eller komma runt det på något sätt.
Vad säger ni vad är de största problem ni ser i er omgivning idag? Vad skulle du vara beredd att betala för att slippa problemet? |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Bara en fundering, är det problem som affärsidéer löser? Det är väl snarare ett behov, som många gånger, men inte alltid, är sprunget ur ett problem.
Exempel: alla måste äta, alla har behov av mat, däremot är att äta inget "problem", inte heller att få tag på mat, däremot kanske individen har behov av en butik nära sig, eller med ett visst utbud, eller med en viss prisnivå Så fokus borde då ligga på behovet snarare än problemet. Allt handlar om synsätt, jag är lösningsrelaterad i mitt synsätt, ser sällan hinder. Andra ser bara problem i allting och har då svårt att fokusera på hur problemet ska lösas. En affärsidé skulle med tanke på frågeställningen vara att hjälpa till att se lösningar på problem och hjälpa kunden att hitta den person och/eller organisation som kan hjälpa kunden med att lösa upp sitt problem. Men då är vi tillbaka på min grundtanke, kunden har ett behov av att få hjälp med att se lösningar. Jag skulle alltså vilja omformulera din fråga: "Vilka är de största behov du ser i din omgivning idag? Till vilken kostnad är du beredd att få hjälp med att tillgodose ditt behov?" [Edit: lite grammatik] |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Jag är trött på att om man vill äta snabbt och enkelt (vissa kanske kallar det snabbmat?) så finns det oftast bara flottiga, onyttiga alternativ eller en sallad. Vad hände med "normal" snabbmat? Varför finns det inte små gatukök som serverar köttfärsås och spaghetti, kokt kyckling med ris & currysås eller annan mer normal mat?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Medlem
|
jag är något av en nybliven kostfreak. När jag var i Köpenhamn för ett tag sedan så hittade jag en kedja som heter Joe & The Juice.De serverade nyttiga goda juicer och milkshake. En sådan som mellanmål var perfekt!
En sådan kedja tror jag skulle göra succé i någon av de större städerna här i Svedala ![]() Edit: Hittade en artikel där kedjan nämns. Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Medlem
|
Det du frågar ConnyWesth tror jag alla på deta forumet frågar sig själva hela tiden. Iallafall jag! En entreprenörs jobb ser jag som att tillgodose folks behov, med möjligheter som inte fanns innan. Så om någon nu skulle ha någon lösning som inte finns innan, på ett "problem", skulle man nog inte dela med sig av den
![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Jag håller inte riktigt med om att du alltid måste tillgodose ett behov när du startar en tjänst eller säljer något.
Det du däremot kan göra, är att du kan skapa ett behov som gör att tjänar pengar. Exempel: JL hade en tröja för ett par år sedan som varena liten tonåring sprang runt i. Innan tröjan fanns så hade ingen något större behov av tröjan då liknande redan fanns. JL lyckas sedan få ett par personer som är ikoner att bära tröjan. Detta skapar ett behov hos tonåringar som säger "Jag måste ha en likadan". |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Nykomling
|
Två storskaliga försök till nyttig snabbmat är ju
http://www.streetfoodrestaurant.se/#params:id=3010 och http://develop.monnet.se/monnet.se/gooh/ Sen finns ju alltid Stockholm New Deli, Blueberry inne på NK och en hel del GI-kaféer - min favorit är Lunchboden på BirgerJarlsgatan. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Har själv funderat lite på det där med varför det inte finns "grillar" som serverar mera normal mat.
Vet bara själv har det såg ut vid den lokala sibyllagrillen när det serverades mat som ingen gillade på högstadiet. Vi snackar en flock på kanske 40-50 st vid grillen hela tiden under lunchen med folk som gick och folk som kom dit och åt. Ägarna täljde bokstavligen talat guld med smörkniv! Det kanske hände en handfull gånger varje månad och det måste ju vara varje företagares dröm att få en handfull med dagar varje månad där omsättningen VERKLIGEN tar höjd! ![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Nykomling
|
Att man utgår från ett problem för att skapa en affärsidé behöver inte betyda att man är problemorienterad eller negativ.
Snabbt exempel: Gamlingar har problem med att ta sig ut på egen hand. Lösning: Rullator. Jättepositivt. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|