Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Hemförsäkring

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2008-07-05, 21:53 #1
Cos Cos är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 307
Cos Cos är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 307
Skulle teckna en ny hemförsäkring hos Länsförsäkringar nyss och fick syn på en ruta som man var tvungen att kryssa för och godkänna.
Nämligen följande:
Jag accepterar att Länsförsäkringar kommer att ta en kreditupplysning, samt äger rätten att justera premien om kreditprövningen visar betalningsanmärkning.

Jag är dock väldigt fundersam till varför premien blir högre för en person som har betalningsanmärkningar? Är en person med en anmärkning mera utsatt för brott, brand eller vad det nu skulle kunna vara?

Förstår logiken i att inte vilja ge kredit till en person med anmärkning men en att en försäkring blir dyrare är det värsta jag hört!

Någon som kan ge en logiskt förklaring till varför man ska utsätta personer med anmärkningar med en högre premie? Man betalar ju försäkring i förskott, så de har inget att förlora på det.
Cos är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:56.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017