FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Om man vill lägga upp sin skiva i digital form så att folk kan ladda ned den mot en kostnad, precis som Itunes, vilka sidor finns det där ute förutom Itunes?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
beatport är stora.
Edit: Rätta mig om jag har fel nu, men på Itunes äger man inte låten utan "hyr" den till en specifik dator. Kan man föra låtarna fram och tillbaka mellan olika datorer osv? Detta går iaf på beatport.com då köper man låten och kan göra vad man vill med den i den bemärkelsen att man kan flytta den hur man vill osv. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Många. iTunes är inriktade på populärmusik (även om dom säljer mycket annat). Sen finns det några stora till (vilka jag inte kan namnen på) och sen många nichade. Berätta mer om vad det är för sorts musik så kanske någon kan komma på bra förslag.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Citat:
iTunes Store säljer två typer av musik - en med DRM-skydd och en utan, vilket kallas för iTunes+. Musik med DRM-skydd kan spelas upp på fem valfria Mac- eller PC-datorer samtidigt (det är enkelt att ange vilka datorer) och obegränsat antal iPods/iPhones. Det är dessutom helt fritt att bränna ner musiken till ljud-CD och därmed försvinner DRM-skyddet och musiken kan rippas igen till telefoner, annan mp3-spelare etc. Musik utan DRM-skydd, iTunes+, är helt öppen och man kan göra mer eller mindre vad man. iTunes+ levereras också i högre kvalitet (256 kbit/s AAC) och de flesta nya nallar, Playstation 3 etc spelar upp AAC utan problem. Och oavsett om vi gillar det eller ej så sköter sig Apple så bra att iTunes Store idag är världens största återförsäljare av musik och enligt Wired kommer sälja var fjärde låt över hela världen år 2012. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Limewire verkar bra, utan DRM och sånt
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Medlem
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Dum fråga, utan att lägga mig i eller ha åsikt om DRM eller inte, men varför inte köra via iTunes? Jag har hört att de har ganska bra avtal med independentföretag och att man även som liten ofta blir behandlad på samma (bra eller usla) sätt som de stora skivbolagen?
Om jag hört rätt tar iTunes alltid 30% av pengarna och artisten får behålla 70%, vilket troligtvis är förbannat mycket mer än vad man får via traditionella skivbolag? Labeltune, TuneCore, CDBaby och flera andra verkar vilja hjälpa till för några dollar i engångskostnad per album du vill sälja och då fixar de allt, alla koder och annat som behövs. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|