Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


vidarebefoda gamla sidor till nya

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2008-04-02, 08:35 #1
objx objx är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 154
objx objx är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 154
Jag har utvecklat ett eget publiceringsverktyg som jag använder både till egna projekt, men även till mina kunder.

Mitt publiceringsverktyg skapar automatiskt en fysisk katalogstruktur med index-filer för varje undersida.

Ex.
/ -> Start
/om-foeretaget/ -> Om företaget
/om-foeretaget/vaara-tjaenster/ -> Om företaget -> Våra tjänster.

Tidigare gjorde jag som de flesta andra system: dumpade alla sidor till en index.php på roten av webbhotellet, och använde PHP för att läsa av och bestämma vilken sida som skall visas utifrån hur URL'n ser ut.

Jag har valt att skapa fysiska mappar för att slippa köra onödigt många databasförfrågningar och snabba upp sidvisningarna i största allmänhet.

När jag tar bort en sida ur systemet så tar mitt system även bort mappen på servern.
Men säg nu att jag skulle vilja hänvisa besökare som försöker nå den gamla adressen till en ny sida, utan att servern kastar fram ett 404-meddelande. Hur gör jag det enklast?

Min idé var att jag skulle lagra alla borttagna sidor i en MySQL-tabell. Om en sida skall hänvisas till en ny sida så sparas även den adressen i den här tabellen.

När en besökare försöker nå en sida som inte längre finns (t.ex på i sökresultatet på google) så skulle jag vilja kunna läsa av MySQL-tabellen innan servern visar 404-felmeddelandet. OM sidan skall hänvisas vidare så skickas man till den sidan istället för att hamna på felsidan.

Det är viktigt att en sida som har tagits bort permanent verkligen tolkas som en 404 av sökmotorerna.

Om en sida inte existerar fysiskt på servern, kan jag då använda htaccess för att hänvisa till en PHP-fil, som i sin tur läser av MySQL-tabellen och returnerar korrekt header beroende på om sidan tagits bort eller skall hänvisas vidare?

Vad krångligt det lät när jag läste igenom det.. Nåja, ni förstår kanske ändå.
objx är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:46.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017