FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Medlem
|
Hej!
Har en hobbysajt som jag skulle vilja ha en databas till. Skulle vilja kunna ha en droppe som väljer produkt och land och visar rätt resultat för detta. Det är inte svårt att fixa, en html sida per grej, MEN jag skulle även vilja att folk kan lägga in sina egna adresser och vad dom säljer för produkter, i ett formulär, skicka detta. Och sen hamnar det på rätt ställe i databasen och på sidan. Helst skulle jag kunna säga 'ok' innan det hamnar där också, så det inte blir en massa viagra meddelanden. Det här är sidan: www.alternativephotography.com/directory.html Som ni kanske förstår kan jag inte mycket om databaser... är det här något man kan göra utan alltför mycket kunskaper? Finns någon bra bok att läsa/sajt? Uppskattar lite tips och råd. Malin ## Redigerad av logicfive; regel 1. # |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Hej, jag är ny här.
|
Beroende på vilken databas du använder så är det lite olika svårt, access till exempel är en relativt lätt variant på databas, men inte så bra på resurskrävande sidor.
Mysql är en bra databas, men lite krånligare att komma igång med. Mysqls hemsida Då det gäller access så kan det vara en bra 'nybörjar databas' Då det gäller guider så är jag säker på att det finns en uppsjö med såna att hitta. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Ta en titt på idgs webstudio; http://idg.se/webstudio/
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Vill du läsa en bok allmänt om databaser så finns det en bok som heter Database systems av Connolly och Begg. Den är på engelska (1197 sidor) och tar upp det mesta.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Medlem
|
Tack!
Servern jag använder har PHP, och jag skulle även vilja lära mig det. Finns det någon databas som är speciellt bra med PHP? Malin |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Medlem
|
Skulle kanske lägga till att jag för det mesta använder mac... så om det finns något program som inte är BARA pc baserat, och kompatibelt med php...?
Malin |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Om du börjar på "Marc Liyanage - Software - Mac OS X Packages - PHP" (1) så tror jag säkert du hittar något om PHP. Sen kan du ladda hem MySQL (2) och använda som databas. Inget måste, men det är vanligt förekommande. Båda finns för Max OS X. På sidan om PHP tyckte jag mig se någon länk för PostgreSQL om du inte vill/kan använda MySQL.
1. hxxp://www.entropy.ch/software/macosx/php/ 2. hxxp://dev.mysql.com/downloads/mysql/4.0.html |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | |||
|
||||
Medlem
|
Tack... men kan inte få den översta länken att funka.
Malin |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Citat:
Jag skrev hxxp:// bara så att forumet inte skulle göra en länk av den. ![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | |||
|
||||
Medlem
|
Tack!
Servern har redan php. så, no problem... det är bara JAG som måste lära mig nu! återkommer om en månad eller så :-) Malin |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|