Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Sven Otto Littorin och hänsynslösa journalister

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-07-07, 14:57 #1
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Standard Sven Otto Littorin och hänsynslösa journalister

Ingen har väl undgått att Sven Otto Littorin avgått som arbetsmarknadsminister med omedelbar verkan. I hans berättelse framgår en del detaljer som gör att man måste börja ifrågasätta vilka rättigheter och skyldigheter journalister har i dagens samhälle. Bara för att man "jagar sanningen" så har man knappast rätt att bete sig hur som helst.

Sven Otto Littorin tar upp två exempel på hur så kallade journalister agerat för att hitta något smaskigt till sina artiklar. En reporter ringde till hans 16-åriga dotter och frågade om hon visste att han låg på hjärtintensiven. Vid ett annat tillfälle så kunde hans 8-årige son inte komma hem eftersom ett stort antal journalister samlats utanför.

En gång i tiden så bedrevs smakfull och seriös journalistik. Idag bedrivs hänsynslös människojakt i sökandet efter den klatschigaste rubriken på löpsedlarna. Givetvis är det allmänheten som till stor del styrt den här utvecklingen så det kan man kanske inte säga så mycket om men däremot är det definitivt dags att ta rättsliga krafttag mot de metoder som många journalister idag använder sig utav. Bara för att det handlar om en offentlig person så kan man inte bete sig hur som helst.

Jag har själv gjort ett ganska stort antal intervjuer genom åren men i samtliga fall så har det handlat om schemalagda sådana där alla är med på noterna. Idag finns det ett gäng reportrar som inte kan ta ett nej utan mer än gärna förföljer det tilltänkta intervjuoffret och trycker upp en mikrofon i ansiktet på honom / henne istället för att bara säga som det är - att personen ifråga inte velat ställa upp på en intervju. Det är ett helt och hållet oacceptabelt beteende som arbetsgivarna borde beivra.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments

Senast redigerad av tartareandesire den 2010-07-07 klockan 15:02
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:48.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017