Ämne: Domänpirater
Visa ett inlägg
Oläst 2014-11-16, 07:35 #28
laststorys avatar
laststory laststory är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2014
Inlägg: 685
laststory laststory är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
laststorys avatar
 
Reg.datum: Jul 2014
Inlägg: 685
Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden Visa inlägg
Jag vet inte var detta missförstånd kommer ifrån..gissar att det beror på hur man ser på det eller vem man frågar!

Men fick .SE välja mellan 10 innehavare av 1000 domäner var och 1000 innehavare med 10 domäner var, så blev valet väldigt lätt, då .SE mest av allt vill att domännamn skall användas! Men för 99% av alla läsare på WN bör detta vara affärsmässig logik, så jag hoppas slippa utveckla det ytterligare.



"..alla domainers är oärligt folk" - Obetalbart! (dock helt felsydd offerkofta denna gång)

Och vi får väl iaf hoppas att privatpersoner överlag är bättre än vissa av WN:s forummedlemmar på att hitta relaterad information https://www.domanpirater.se/vanliga-...-en-domanpirat

Vad Anders Larsson ger exempel på tidigare, är dessutom en av många händelser och trender de senaste åren och något som är ALLT ANNAT ÄN interna ärenden.

Men då du menar att .SE med denna personnamnskampanj tänker kortsiktigt, så förmodar jag att du själv i motsats, berikats med framsynthet och insikt, som jag med stor iver gärna tar del av!

Men innan du lyser upp min tillvaro med "hur du menar att .SE skulle ha gjort", ber jag dig ta hänsyn till följande rader, fundera lite på innebörden och alternativen:


http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-.../_sfs-2006-24/

Det skulle ju annars kunna förmodas att en "domainer" skulle se positivt på en ökad kännedom om och användning av domännamn hos allmänheten..
Tänker inte sätta mig att arbeta gratis åt IIS men tack ändå
Har man minsta koll på marknadsföring så vet man att det är en extremt liten procent som läser det finstilta och letar vidare information. Detta beror inte på WN:s forummedlemmars bristande förmåga... Det är ingeting man som annonsör ska "hoppas" på, det är något man har ett ansvar över att fastställa innan man slösar pengar på en totalt idiotisk kampanj och med detta upprör flera av sina största kunder och svärtar ner deras rykte.

Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Peter är lika förutsägbar som Patrikweb Han kan aldrig någonsin göra fel och angriper mer än gärna varje person som kritiserar honom eller hans arbetsgivare för minsta lilla sak.
Men den här tar nog priset, lär nog behöva hink och spade för det här. Trodde man hade lite mer krav på sig när man representerar en instans som IIS.
laststory är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat