Visa ett inlägg
Oläst 2013-11-15, 13:03 #9
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av mephisto73 Visa inlägg
Ska du inte dra till med nazistkortet också när du ändå håller på? För övrigt är det ytterst märkligt att man envisas med att kalla SD för antidemokratiskt när de blivit demokratiskt valda av svenska folket att representera dem i riksdagen. Det som kan sägas vara antidemokratiskt är övriga partiers politiska bojkott av SD, där man de facto bojkottar de svenska väljare som röstade på SD i det demokratiska riksdagsvalet.

Vet du ens vad fascism är? Förtydliga gärna på vilket sätt SD skulle vara fascistiskt. Utan att kolla på Wikipedia.
Nazisterna tog makten i Tyskland genom demokratiska val. "Riktiga" nazister sitter i parlamenten i Grekland och Ukraina genom demokratiska val. Att ett parti deltar i demokratiska val innebär inte att partiet för en demokratisk politik. På vilket sätt skulle övriga partiers "bojkott" av SD vara antidemokratisk menar du? De kan inte göra något åt att SD sitter i riksdagen, de har (tyvärr) sina platser och röster där oavsett vad övriga partier anser om detta. Självklart vill de inte ställa upp på en politik som inte hör hemma i deras egna partiprogram. Om man anser att det enda kravet ett parti måste uppfylla för att vara demokratiskt att de accepterar den demokratiska processen så har man en väldigt primitiv syn på demokrati.

Visst finns det rötägg inom alla partier men de är synnerligen överrepresenterade inom SD och det är knappast en slump. Inget annat parti har sparkat ut så många representanter som SD under så kort tid. Inget annat parti skulle stötta en riksdagsledamot som sponsrar en tveklöst rasistisk webbplats. Inget annat parti skulle stötta ledamöter som på sina bloggar gör det till en sport att lista grova brott och andra oförrätter som begås av invandrare från "fel" länder (väst-européer är inte intressanta där), helst ska de också vara muslimer. För mig är det knappast ett demokratiskt parti.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments

Senast redigerad av tartareandesire den 2013-11-15 klockan 13:18
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat