Citat:
Ursprungligen postat av Sians
Det är väl för att jag tycker att design och profilering är en viktig del för företag på nätet - och för att öka det seriösa och positiva intrycket via sin hemsida bör man ha en "unik" design.
Självklart helt beroende på vad för pris man tar och i fall man informerar kunden om att det är en template man ger dem kan det vara ok.
Vad är anledningen till att man väljer att ge kunden en template?
Är det pga tidsbrist eller kunskapsbrist?
Mitt största "problem" med templates är att det känns som en enkel utväg och en template till valfritt CMS kan vem som helst sälja.
|
Det handlar nog enbart om priset. Vill inte kunden betala för en unik design så kan de naturligtvis inte heller få det. De flesta företag erbjuder trots allt ingen unik tjänst eller produkt, oavsett bransch. Det finns ju dessutom andra saker en kund betalar för utöver själva mallen.