Citat:
Ursprungligen postat av JonathanS
Här försöker man göra någonting nytt i domänbranschen, något som står ut och som dessutom baseras på tydligt och statistiskt säkerställt underlag från .SE. Så möts man av dessa glåpord. Ack, profet i sin egen hemstad!
Skämt åsido, FS Data lägger sig inte i hur kunderna använder sina domäner. FS Data väljer dock att - till skillnad från övriga kampanjregistrarer - inte uppmuntra till domänspekulationer genom massiv prisdumpning. Det är ett ställningstagande, absolut. Men ett väldigt positivt sådant.
Att jag formulerade mig olika i våra blogginlägg den 1:a och 4:e mars är inte konstigt. Inläggen fyllde olika syften. Men budskapet i båda dessa inlägg är detsamma: FS Data har världens lägsta ordinarie pris på .se domäner.
Och tack för de vänliga orden om mig, Isak.
|
Det är ju dock en lek med siffror som bara är en PR-ploj, det ordinarie priset är snarare 90 kr. Det priset du hänvisar till gäller endast första året. Jag tycker man bör göra det enkelt för kunderna med ett och samma pris. Nu syftar det bara till att lura och förvirra kunder som inte har bägge ögonen med sig.
Tycker personligen man som webbhotell bör städa rent i sitt eget hus innan man kritiserar andra på det här viset. Tycker inte heller det är ett ställningstagande ett webbhotell bör göra. Hade ni velat göra någon verklig skillnad i viktiga frågor hade ni kunnat ta ställning mot att hosta sidor från miljöskadliga och oetiska företag eller något i den stilen.
I praktiken är det här hur som helst ett tomt och meningslöst ställningstagande. FS Data har lyckligtvis aldrig varit förstahandsvalet för domänregistrering i Sverige och detta ställningstagande lär knappast förändra det.
Hade ni velat förhindra domänspekulation hade ni väl kunnat dubbla priset istället?