Citat:
Ursprungligen postat av Dakota
På sätt och vis så är det skrämmande att se hur många som inte har skydd, eller åtminstone inte tillräckligt bra skydd. Har fått meddelandet från minst 20+ personer på Skype inom loppet av 2 dagar.
En annan intressant sak är att folk säger att det är "Anonymous" som hackar och står bakom viruset men det låter mest som något påhitt som uppstått till följd av deras senaste DDOS-attacker. Däremot så undrar man ju vart viruset kommer ifrån i början.
Någon mer som fått detta meddelande?
|
Är väl mycket mer skrämmande att se hur många som klicka på "kör", "OKEJ, detta kan skada min dator, det är lungt" och inte reagerar på att det inte är en bild.
Behöver självklart inte ha varit någon från anonymous som gjort detta, men skulle mycket väl kunna var det också.
Har fått några stycken såna här meddelanden. Verkar vara ett ""internationellt"" virus med tanke på formuleringen ("hej _detta är_ ...").